niedziela, 8 lipca 2012

     Wyobraźmy sobie świat przyszłości. Nie tak daleki. Mając w głowie doświadczenia ostatnich kilkunastu lat pracy w sieci.
Rok jakiś tam. Siadasz do terminala (coś jak zamknięty niedawno Minitel, tylko lepszy, bo ładniejszy, ale gorszy bo pod względem bezpieczeństwa dziurawy jak ser szwajcarski i zawodny, bo wszystkie wykonane zostały po kosztach). Nie masz systemu operacyjnego, ani dysku. Jedynie coś co roboczo nazwę kickstartem, łączącym się z Twoim profilem w chmurze gdzie masz wszystko. Znalazłeś jakąś książkę wrzuciłeś do swoich zasobów.
     Wielki amazon swoimi mackami dobiera się do konta, bo książka została udostępniona nielegalnie. Automatycznie wszystko masz wykasowane z konta (btw. amazon zrobił już to dwukrotnie). Zostaje zgłoszone właścicielowi chmury, żeś złodziej. Automatycznie zostajesz odcięty od chmury tym samym od wszystkich swoich zasobów. Nie możesz nawet anonimowo przeglądać sieci, bo według polityki facebooku i google wszystkie informacje są jawne. Chcesz założyć konto u innego usługodawcy. Nie możesz, bo IP terminala jest powiązane z systemem ios lub androidem.
     Myślisz sobie "oh well, to se pogram". Bierzesz tablet do ręki, gdzie usability zostało zamordowane, bo ergonomiczny kształt konsol przenośnych był do dupy i podwyższał koszty produktu, który kupiłeś za trzykrotnie większą sumę pieniędzy. Odpalasz grę, za której dostęp płacisz miesięczny abonament. Po chwili gra jest zablokowana. Informacja, żeś złodziejem z opóźnieniem dotarła do chmury z grami. Prewencyjnie zostałeś zablokowany, a namiary z check-in zostały zgłoszone na policję.
     A najlepszy dowcip jest taki, że tej książki i tak nie mógłbyś czytać. Zabezpieczona DRM, którego sam nie mógłbyś zdjąć boś za głupi a z drugiej strony musiałbyś pracować w programistycznej chmurze i po napisaniu, któtkiego programu zdejmujący zabezpiecznie poszedłbyś siedzieć, bo byś naruszył warunki licencji (oprócz nielegalne posiadania dóbr elektronicznych) oraz za naruszenie patentu pisząc program, który został opatentowany przez apple kilka dziesięcioleci przed twoim narodzeniem.

Poranny żarcik

Chcecie usłyszeć żarcik? Pracownicy poczty polskiej będą dzisiaj strajkować. Będzie to strajk ostrzegawczy. Dzisiaj od 8 do 10 nie będą prac...