czwartek, 18 kwietnia 2013      Nie wiem o co chodzi z tymi sześciolatkami. Srsly. O co kaman?!? Co z tego, że dziecko pójdzie do szkoły?

      Miałem sześć lat kiedy poszedłem do zerówki, która znajdowała się w szkole. I uwaga! Miało to miejsce w pierwszej połowie lat 80tych. Oczywiście zrobiło to mnie duże wrażenie... chociaż mając w pamięci wspomnienia z wysokości około metra to ja wywarłem wrażenie. Zresztą reszta dzieciaków również. Nie wiem czy owa zerówka mnie do czegoś przygotowała. Dzisiaj mogę zaryzykować stwierdzenie, że rozwinęła moje umiejętności socjalne (żartując lub nie).

      I teraz jakiś szum się pojawił, że sześciolatki pójdą do szkoły? So what? O co tyle szumu? Wcześniej zaczną marnować swój czas na "naukę". Nie będą z tego powodu ani głupsi ani mądrzejsi. Jeżeli chodzi o tzw. edukację to nie będzie miała żadnego wpływu, a jeśli już to nikły na umiejętności dzisiejszych sześciolatków w przyszłości.      Kolejny fan. Raport Blogerzy w Polsce 2013. Jest kilka nieścisłości, ale nie tam gdzie szukają ich blogowi celebryci w swoich komentarzach. Chyba strasznie ich ubodło, że więcej jest czytelników "nieistniejących" blogów niż ich blogów. Ich reakcja powinna być dla zapatrzonych speców wskazówką, że coś jest tutaj niehalo. Zresztą zawsze mnie fascynowały statystyki a zwłaszcza prezentowane przez ludzie ich interpretacje.
      Komentarze specjalistów omawiających raport w zasadzie można zlać. Moją uwagę zwrócił komentarz Barbary Stawarz znajdujący się na 53 stronie. Do tej pory nie spotkałem się chyba (pamięć mam dobrą, ale krótką), która tak dobrze opisała w skrócie polską scenę blogową (celowo użyłem tego zwrotu, zgredzi czają czaczę).      Kilka dni temu przeczytałem o Leninie. Jest kilka spraw w naszym kraju bardzo dziwnych. Otóż, załapałem się na indoktrynację, że Niemcy są be. Bo nas napadli i historycznie nas napadali, nawet przyjęcie po raz drugi chrześcijaństwa przez plemiona Lechitów nie wiele zdziałało i nawe laski co Niemców nie chciały to się rzucały (kiedyś z gór teraz w ramiona). Rezultat taki, że język niemiecki mi zgrzyta w uszach. Co do ZSRR... no cóż radziecką (a nie "sowiecką" i na boga pomyjów i innych przekleństw odpierdolcie się od rusycyzmu, wy niedouczoni patroci kalający język polski) propagandę liznąłem, ale że dorastałem w czasach rozprężenia trudno bym miał wiarygodną opinię na ten temat.

      Od blisko 20 lat idziemy z Rosją na udry. W jakim celu nie mam pojęcia. Bo Katyń, bo "wyzwolenie", bo komuna (de facto u nas socjalizm), no i teraz domniemany zamach. I ten Lenin, który jest wiecznie żywy jest symbolem opresji, zniewolenia i czegoś tam jeszcze.
      Nie pojmuję tego. Naprawdę. Ubaw po pachy. Lenin, symbol socjalizmu... staje się narzędziem w rękach kapitalistów, jako reklama produktu. Chyba nie ma nic bardziej w tym uwłaczającego dla takiego symbolu. Ale cóż. Agenci są wśród nas. I układ dba, by symbole nie były bezczeszczone. Pogupiłem się jednak, które są to dobre symbole, a które złe. A przecież przyjdzie następny "wielki" człowiek i będzie pisał historię od nowa. Bo historię przegranych piszę tak długo, aż stanie się ona zwycięska.      I na koniec wątek autobiograficzny. Wczoraj udało mi się dostać do ortopedy. I cóż? To samo. Od początku, badania, badania, badania no i oczywiście pigułeczki (ale jest szansa, że jeśli nie zaszkodzą to nie pomogą, ale za 55 zeta za opakowanie a potrzeba dwóch na miesiąc). Jak szaleć to szaleć. Rentgen na stojąco (ostatnio mnie medycyna zdumiewa po 16 latach, ktoś wpadł, żeby inaczej zabrać się do tematu... no jakieś dwa lata temu, ktoś w przypływie szaleństwa zlecił rezonans magnetyczny. Na możliwość zapisania się na USG będę miał szansę pod koniec miesiąca, by móc zarezerwować sobie termin na czerwiec (mam nadzieję, że się nie pogubiliście).

8 komentarzy:

Unknown pisze...

Świat staje na głowie. Im dłużej żyję, tym większą mam pewność, że tak się dzieje. Zacząłem chodzić do szkoły w wieku siedmiu lat i wtedy dopiero zacząłem poznawać litery Nie czuję się w żaden sposób opóźniony. Byłem przez jakiś czas belfrem i wiem, że im więcej "uczą" tym gorsze efekty.

goldenbrown pisze...

Z przyjemnością poczytałam Twoje podsumowanie paru ostatnich dni. I też się zastanawiam, o co w tym wszystkim chodzi? czy o to, by wciąż były tematy, ktore mieszają, odwracają uwagę od naprawdę poważnych problemow w naszym kraju? Jak chociażby emerytury i renty, jak nasze zdrówko.. A szesciolatki mogą się jeszcze pobawić w przedszkolu, nie muszą juz uczestniczyć w wyścigu szczurów.

martuuha pisze...

Nie pamiętam, jak i kiedy nauczyłam się czytać. Pytałam mamę - ona też nie potrafi powiedzieć. Wiem, że do zerówki poszłam jako 6lata, spędziłam w niej 2 miesiące, a zaraz potem trafiłam do szkoły. Byłam najmłodsza. Do końca szóstej klasy nudziłam się jako dziecię "nad wiek rozwinięte" ;) potem zmieniłam szkołę i było prościej nie odstawać.
To naprawdę nie ma takiego znaczenia.
Choć może miec, jeśli idzie o dzieci mniej stymulowane prorozwojowe przez rodziców. Ale.. co ja tam wiem.

bagienny pisze...

No cóż, nauka powinna być efektywna a nie długa. Ale tuzy od reform szkolnictwa mają inne cele niż edukacja.

bagienny pisze...

Wbrew pozorom te wszystkie problemy się sumują. Jakość wykształcenia też ma w tym przypadku znaczenie. W moim odczuciu 6latek ma być indoktrynowany, by przy obecnym systemie nauczania łykał bez sprzeciwu wszystko co mu władza podda pod nos. Zatem jest to jedyna rzecz, którą rząd realizuje z wyprzedzeniem.
Co do reszty... "dobry emeryt to martwy emeryt". Problemów jest mnóstwo, ale nie da się rozwiązać jednego, by nie ruszyć innego. Tyle, że żadnemu z parlamentarzystów nie zależy na rozwiązaniu problemów. Bycie posłem to już zawód w naszym kraju, więc nie podejmą żadnych konkretnych i koniecznych działań, bo się boją idiotów, że w stolycy będą gumy palić.

bagienny pisze...

Stymulowanie przez rodziców ma wpływ na predyspozycje człowieka w przyszłości, szkoła w większości przypadków nie jest przygotowana na takie jednostki. Najlepiej wcisnąć w szablon, by nie odstawał od reszty. Choć w moim subiektywnym odczuciu, pod tym względem dzieciaki mają nieco lepiej - gorzej jeżeli chodzi o poziom nauki.

burzochron pisze...

chyba o to kaman, że w tym wieku dzieci są bardzo, ale to bardzo różne. ja sie w 1 klasie nudziłam, bo umiałam czytac, liczyć itp., ale nauczyciele musieli skupiac się na dzieciach, które w tym czasie nie znaly jeszcze liter i sikałay w majtki (dosłownie).
teraz jest na odwrót: w miare madre dzieci idą do szkoły w normalnym dla siebie czasie, reszta musi na gwałt nadążyć.
Świat gna do przodu, jesteśmy coraz szybsi coraz mądrzejsi. Może dla wielu dzieci to niesprawiedliwe, ale skoro musimy stawiać na naukę zbiorową to dla dobra ogółu lepiej chyba równac w górę, niż w dól.

bagienny pisze...

Wiesz, popatrzmy na to z innej strony. Inne dzieci nie mają problemów z nauką, dlaczego innym, którzy mają obniżać poprzeczkę? Możliwość nauki chociażby w liceum obniża poziom innych, bo zgodnie z założeniem, że wszyscy muszą być nauczeni najwięcej poświęca się nauki najsłabszym. Odpowiadając za wczasu, pamiętam czasy kiedy tylko najlepsi byli uczeni a reszta jak coś załapała na zajęciach to miała.
Dzieciaki nie są wcale mądrzejsze, rzekłbym, że przez brak kontaktu z rzeczywistością są nawet mniej zaradne. Widzę wyrównywanie poziomu do dołu, a nie odwrotnie.
I o ile kiedyś była to wiedza encyklopedyczna (na cholerę komu wiedzieć, że w 49 województwach jaki przemysł dominował - samo w sobie bez sensu, dobre na ćwiczenie pamięci), to teraz uczy się jak rozwiązywać testy (dosłownie test czytania ze zrozumieniem). Weź sobie jakąkolwiek maturę do rozwiązania. Mogę się założyć, że zajmie Ci to mniej niż 30 minut.
Nie jesteśmy ani szybsi, ani mądrzejsi. Jedyne co mamy to niemalże natychmiastowy dostęp do wszystkiego, ale na to nie ma wpływu nasza czy młodych wiedza.

"Rodzina"

Kiedyś pisałem, o starych znajomych, którzy z własnej inicjatywy zerwali kontakt, a potem są zdziwieni, że człowiek nie wyraż...