Niestety, nie mam super pamięci. To pierwszy zarzut. Nie czytałem również książek poświęconych blogom. To drugi zarzut. Poniekąd bawiły mnie publikacje znajomych wydanych licho, ale twardo stojące w księgarniach i zbierające kurz. Jednak zostali zapomniani. Nawet definicje w wikipedii ewoluują (teraz za pierwszego polskiego blogera jest uważany Vagla, przedtem ekipę z Top Secret, a jeszcze wcześniej Fdd).
Dzisiejsi blogowi celebryci kreują własny wizerunek na tyle skutecznie, że nikt z dawnej blogosfery nie ośmieli powiedzieć głośno "byliśmy tam przed wami, zanim wy dowiedzieliście się czym jest blog". Programy w telewizji, liczne artykuły, jakoś nie przetrwały w świadomości społeczeństwa - że blogerzy już tam byli zanim o nich stało się głośniej, zanim pojawiły się darmowe platformy blogoserwisowe, zanim dostęp do internetu stał się tani... naprawdę tani ;]
Tym bardziej irytuje mnie książka wydana przez Kominka. Właściwie to nie sama książka mnie irytuje tylko w sposób w jaki jest reklamowana. Po pierwsze nie jest to pierwsza publikacja tego typu na polskim rynku wydawniczym.
Używając pierwszej lepszej internetowej księgarni.
Paweł Lipiec, Łukasz Sosna - Książka Jak stworzyć najlepszy blog. WordPress 2.0 - 2007
Grzegorz Mazurek - Blogi i wirtualne społeczności - wykorzystanie w marketingu - 2007
Maria Sokół, Radosław Sokół - Blog, więcej niż internetowy pamiętnik - 2008
Bogdan Krzymowski - Zaistnieć w internecie. Blog, galeria, witryna, aukcja, sklep - 2009
Bartosz Sałbut - Inbound Marketing. Daj się poznać w Google, serwisach społecznościowych i na blogu - 2010
Pomijam wszelkiego rodzaju elektroniczne wydania (przed erą ebooków), ale trudno pominąć Pawła Wimmera.
Powtarzanie, że internet to śmietnik jest truizmem - nie istnieją dostępne dla zwykłego zjadacza chleba specjalne filtry wyszukiwania, a właściwie filtrowania wyników. Nie chcąc też za dużo marnować czasu, wytwarzam opór materii stwierdzeniu, że książka Bloger jest pierwszą polską tego typu publikacją.