sobota, 21 grudnia 2019

Co zrobić ze staruszkami na święta


Sezon przedświąteczny w pełni. Kupa ludzi z obłędem na chodnikach, w pracy, w sklepie, w domu.

A tu wybucha jedna bomba! Ojej! Są dzieci w domach dziecka! Trzeba dać im zabawki.

Bum! Druga bomba! Ojej, są bezdomni. Dajmy im bułkę do zjedzenia.

Cyrk na kółkach. Szanuję ludzi, którzy widzą problemy innych przez cały rok, nie tylko na święta. Jeszcze więcej szacunku mam dla tych, którzy potrafią pomóc i to robią.

I tak co jakiś czas wybucha kolejna bomba, która ma trafić do serca, czy jaki tam jest organ odpowiedzialny za współczucie. Dzisiaj zobaczyłem jak walnęła kolejna.

„Oddają starców do szpitala na święta!!!” A potem stek przekleństw pod adresem tych, którzy to robią. No bo jakże tak? Ktoś zmieniał ci pieluchy, dawał jeść, czytał bajki, przytulał i mówił, że cię kocha… a ty go na święta jak przysłowiowego psa do schroniska?

Przyznam, że kiedy o tym się dowiedziałem byłem zniesmaczony. Jednak poza tym, że są wyrodne dzieci, istnieją zapewne inne powody takiego postępowania.

To coś, to całe życie owej starszej osoby, która w oczach postronnych nie zasługuje na taki los. Tyle, że ja nie znam tego człowieka. Ty także go nie znasz. Nie wiem jaki on był dla swoich dzieci, partnera, rodziny. Mnie interesuje co taki człowiek zrobił/robi, że rodzina chce bez niego spędzić święta.

W Polsce numerem jeden wszystkich problemów od dekad jest alkohol. To o czym wszyscy zapominają, to że problem nie dotyczy tylko jednego człowieka, a jego dzieci, partnera, rodziny.

W tym kraju nie jest tak łatwo uciec od problemów. Wiele rodzin nie stać na wynajem mieszkania (zarobki polskie, koszty wynajmu zachodnie), o kupnie mieszkania można zapomnieć, bo nawet kredytu nie dadzą. Komuś tam uda się uciec z domu na stałe, ale niekoniecznie od problemu.

Zatem tkwi rodzina z alkoholikiem. Mijają lata. Nie znajdują pomocy lub wstydzą się o nią poprosić (jest mnóstwo organizacji, które tylko istnieją by pomagać i alkoholikom i ich rodzinom). Alkoholik starzeje się. Są święta, punkt zapalny do wszelkiej maści kłótni (nie tylko patologii).

A może być tak tego schorowanego oddać na parę dni i spędzić ten czas w spokoju?

Pomyśl o tym, zanim rozpętasz kolejną gównoburzę w sieci. I czy przypadkiem problem nie jest po stronie owego staruszka/staruszki a nie, że od razu „wyrodna rodzina”.

I tak dla jasności. To nie musi być problem alkoholowy. To może być choroba, stres w pracy, inne uzależnienie, przemoc domowa… Niestety jest w czym wybierać.

No to sru

Jakiś czas temu w świecie około-ai zrobiło się ciekawej, a to za sprawą Joanny Maciejewski (więcej tutaj https://scoop.upworthy.com/author-e...